درباره وبلاگ

این وبلاگ با هدف تقویت فرهنگ اسلام ناب محمدی ایجاد گردیده است
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
لینک دوستان
آمار وبلاگ
 • بازدیدهای امروز :
 • بازدیدهای دیروز :
 • كل بازدیدها :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • كل مطالب ارسال شده:
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
نظر سنجی
  بگو همین الان چند تا لعنت بر قاتلین حضرت زهرا(س) و اباعبدلله(ع) می فرستی


پیوندهای روزانه
فال حافظ ...
برچسب
پشتیبانی


فاطمیه و غم حجران یار تاکی 313
استاد شیخ حسین غیب غلامی هرساوی در كتاب ارزشمند علی بن ابی طالب صلوات الله علیه و رمز حدیث فدك، صفحه 94، سند تاریخی زیر را از منابع اهل سنت استخراج نموده اند: 
... و ما عمل علی بن ابی طالب مصراعی داره الا بالمسمار. المواهب اللدنیه (قسطلانی) ج 3 ص 409 الدره الثمنیه (ابن نجار) ص 205.
... و علی بن ابی طالب دو لنگه درب خانه خویش را جز با استفاده از مسمار (میخ) نساخت (و از روش دیگری برای ساختن آن استفاده نكرد) ... 
وتد میخ چوبی قطور و سرپهنی است (به شكل مخروط یا هرم) كه در زمین یا دیوار می‌كوبند. مسمار میخی همانند وتد ولی (معمولا) از نس آهن می باشد كه استفاده از آن جهت نگهداری قطعات چوبی درب ضروری بوده است.مسمار به گونه‌ای بوده است كه: محكم كوبیدن آن در چوب های درب می توانسته موجبات ترك خوردن و شكاف برداشتن چوب را فراهم آورد. 
(ر.ك :الكافی،ج5ص243، ب29،ح9؛ الاستبصار ، ج3،ص132،ب87،ح5؛ التهذیب، ج7،ص219،ب22،ح41؛ وسائل الشیعه ، ج19، ص144، ب29،ح24326) 
بنابراین پس از اصابت ضربه‌های شدید (همانند :لگد زدن به درب) چوب درب توسط مسمار شكاف برداشته و در نتیجه مسمار از جای خود بیرون آمده و با باز شدن ناگهانی درب موجبات مصدومیت صدیقه طاهره سلام الله علیها بین درب و دیوار- فراهم گردیده است هر چند كه گستاخانه چنین ابراز شده: 
چرا میخ بلندی از درب خانه به سمت داخل خانه بیرون آمده بود و علی بن ابی طالب‌(ع) آن میخ را كه در مواقع عادی نیز می توانست موجب جراحت اهل و عیال او گردد، در نیاورده یا خم نكرده بود؟!
(سایت اینترنتی  سنت  افسانه آتش زدن درب خانه فاطمه ارسال شده در تاریخ های 10 تیرماه 1385 و 9 دیماه 1385) 

یادآوری 
خانه مسكونی امیر المومنین صلوات الله علیه و حضرت زهرا سلام الله علیها كه در مجاورت مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سلم قرار داشت تنها دارای یك درب بود كه به سوی مسجد باز می‌شد و هجوم به حضرت زهرا سلام الله علیها نیز از همین درب صورت پذیرفت. 
دربی كه هم اكنون در ضلع شرقی ضریح مسجد النبی صلی علیه وآله والسلم قرار دارد و به نام باب فاطمه سلام الله علیها شهرت یافته و به زائران مدینه منوره نشان داده می‌شود مكان اصلی درب خانه حضرت زهرا سلام الله علیها نبوده و محل حقیقی آن در پایان دیوار غربی حضرت زهرا سلام الله علیها و پشت قفسه‌های پر از قرآن كریم - حدودا در مقابل مكانی كه ماذنه بلال نامیده می‌شود- قرار دارد.
سند شماره 1) 
قال ابن عباس: و سد ابواب المسجد غیرباب علی ... و هو طریقه لیس له طریق غیره. 
ابن عباس گفت: و پیامبر دربهای خانه های رو به مسجد را به جز درب خانه امیرالمومنین صلوات الله علیه بست ... احقاق الحق( :قاضی نورالله شوشتری- متوفای 1019)، ج5،ص541؛ به نقل از: خصائص (:نسائی)، ص14.
و وی (امیرالمومنین صلوات الله علیه) راهش به بیرون از خانه تنها از آن درب رو به مسجد بود و راه دیگری (برای خروج از خانه) نداشت. 
سند شماره 2) 
قال ابن عباس: سد رسول الله ابواب المسجد غیر باب علی ... و هو طریقه لیس له طریق غیره. احقاق الحق ،ج5،ص543؛ به نقل از: البدایه و النهایه: (:ابن كثیر)، ج7،ص338.
ابن عباس گفت: پیامبر دربهای (خانه های رو به ) مسجد را به جزد درب خانه امیرالمومنین صلوات الله علیه بست ... 
و وی (امیرالمومنین صلوات الله علیه) راهش به بیرون خانه تنها از آن درب رو به مسجد بود و راه دیگری (برای خروج از خانه) نداشت.
فاختبئت فاطمه علیه السلام و راء الباب 
فدفعها عمر حتی ضغطها بین الباب و الحائط.
پس حضرت زهرا سلام الله علیها پشت درب پنهان شد، سپس عمر او را به شدت كنار زد تا به حدی كه او را بین درب و دیوار فشرد. 
(فیض كاشانی: نوادر الاخبار، ص 183)‌

ارسال توسط admin takay | تاریخ : پنجشنبه 23 اردیبهشت 1389 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic